+90 541 378 38 45
+90 212 271 81 81

Bir Dolgu Maddesi Yağ Doku

Vücudumuzun yapı taşlarından biri olan yağ dokusu, destek ve ara madde olarak da bilinene bağ dokusunun formudur. Yağ dokularının bir kısmı deri altında yer almaktadır. Genital bölgede, kas etrafında ve iç organlarda da çok fazla bulunmaktadır.

Vücutta yağ dokunun birçok önemli sorumlulukları vardır. Bunlarda ilki besin maddeleri ile birlikte elde edilen enerjiyi trigliserit formunda depolayarak gerek duyulduğunda bunları yakmasıyla vücuda enerji desteği sağlamaktadır. Bir diğer önemli görevi ise yağ dokusunun, hem vücudun ısısını sağlamakta olanak sağlarken, hem de dış etkenlere karşı korumaya geçmektedir.Yağ dokusu salgı yapan ve salgılayan önemli bir dokudur.

Yağ dokusu TNF alfa gibi birçok hormon salgılaması yapmaktadır. Salgı yaptığı bu maddeler ile damar tıkanıklığı, diyabet ve astım gibi rahatsızlıklara karşı tetikleyici ve kolaylık anlamında rol almaktadır. Aşırı kilosu bulunana kişilerde kalp damar rahatsızlığının ortaya çıkmasına büyük oranda yardımcı olmaktadır.

Bir dolgu maddesi olarak bakıldığında ise yağ dokusu eşi bulunmaz bir malzeme durumundadır. Diğer dolgu maddelerine karşı yağ dokusunu değerli kılan faktörler bulunmaktadır. Bunlardan ilki ve en önemlisi ise yağ doku kişinin kendisinden elde edilmesi durumudur. Yağ doku kişiden elde edilmesinden dolayı alerjik veya herhangi bir reaksiyon ile karşı karşıya kalınmaz ve nakledildiği yerde rahatlıkla alışkanlık sağlar. Uzun seneler o bölgede kalıcı olur.

Klasik olarak gerçekleştirilen bir yağ enjeksiyonu işlemi sonrasın da, yağ dokusunun konulduğu bölgede %40 oranında eriyerek yok olacağını söyleyebiliriz. Ama teknolojinin getirmiş olduğu avantajlar sayesinde bu durum kök hücrelerin zenginleştirilmesiyle azaltılabilir.